Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Bankalarda vadeli vadesiz hesabı olmayan yoktur. Bankalar bu hesaplardan her yıl onlarca lirayı hesap işletim ücreti adı altında haksız yere kesebiliyorlar. Kesilen miktar ve zaman bankadan bankaya farklılık gösterirken birkaç bankada hesaba sahip olmak da zararı katlayarak arttırıyor. Eğer haksız yere böyle bir para kesintisi uygulamasıyla karşılaştıysanız biraz uğraştırıcı bir sürecin ardından paranızı geri alabilmeniz mümkün. Nasıl mı?

Bu süreci mücadele olarak tanımlamak yanlış olmayacak; çünkü doğal olarak bankalar kestikleri bu ücretleri geri vermemek için çoğu zaman ayak direyebiliyorlar. Yine de hukukun her zaman üstün geleceğine inanmak gerekiyor. Paranızı geri alabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk aşamada bankanın mevcut hesabınızdan, hesap işletim ücreti adı altında kestiği ücretleri gösteren makbuzları bankadan almanız gerekiyor. İnternet şubesinden alacağınız dekontlar da işinize yarayacaktır.
  • Makbuzlardaki bilgileri kullanarak bu linkteki dilekçeyi doldurup iadeli taahhütlü olarak bankanın genel merkezine göndermeniz gerekiyor. Banka dilekçenizi genellikle uygun bulmayarak 30 gün içinde olumsuz cevabını bir yazı ile size iletecektir.
  • Bunun üzerine bankadan gelen yazı ile birlikte bu linkte bulunan örnek mahkeme kararını, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin bu linktenulaşabileceğiniz dilekçesini, bankadan ya da internet şubesinden aldığınız kesintiyi gösteren dekontları ve kimlik fotokopinizi hazırlamanız gerekiyor.
  • Ardından bankanın cevap gönderdiği tarihten 30 gün sonra, hazırladığınız belgelerle birlikte, bağlı bulunduğunuz kaymakamlıktaki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekiyor. Buradaki işleminiz kısa sürecektir.
  • Sıra geldi uzun bekleyiş dönemine. Bu işlemelerin ardından yaklaşık olarak 2-3 aylık bir süreç sonunda banka kesmiş olduğu hesap işletim ücretlerini hesabınıza yatırmış olacak.
  • Bu işlem 10 yıl geriye dönük olarak bütün kesintiler için yapılabiliyor. O yüzden kesinti makbuzlarını alırken ve dilekçeleri yazarken 10 yıl geriye dönük olarak her kesintiyi eklemeye özen gösterirseniz daha faydalı olacaktır.

Son olarak, çoğu kişi hesabının olduğu banka ile ilişiği kalmasa bile hesabını kapattırmayı unutabiliyor. Bu da bankalara değişik isimler altında kesintiler yapabilmeleri için olanak yaratıyor. Uygulanan bir para kesintisi durumunda ise karmaşık hukuki prosedürlerle boğuşarak parayı geri alma çabası içine girmek, yorucu olabiliyor ve birçok kişi yarı yolda hukuki mücadeleyi bırakabiliyor. Dolayısıyla işin en başından tedbir almak sorunsuz bir süreç için önem taşıyor.

Sitemizde yayınlanan dosyaların hiçbiri kendi sunucumuzda barınmamaktadır. Başka sunuculardan link alınmıştır. Teklif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz bir yayın varsa lütfen bizimle İLETİŞİME ([email protected]) geçiniz. Teklif hakkı ihlali değerlendirildikten sonra ihlal varsa yayın sitemizden kaldırılacaktır. Bu sitede yayınlananlar (Film/Dizi/Proğram/Oyun/Mp3/E-Kitap v.s. gibi tüm içerikler) internet ortamında elden ele dolaşan kopyalardır. Download ettikten 24 saat sonra silinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ilğili kişi ve kurumların uğrayacağı zarardan hiçbir şekilde sitemiz SORUMLU değildir.Bahsi geçen yayınları (Film/Dizi/Proğram/Oyun/Mp3/E-Kitap v.s. gibi tüm içerikleri) beğenirseniz aslını satın almanızı öneririz. Sitemizin amacı sadece ürün hakkında bilgi edinip, belli bir fikir sahibi olmanız ve hoşunuza giderse satın almanız içindir. Sitemizin burada yayınlananlardan herhangi bir çıkarı ya da herhangi bir kuruluşa zarar verme amacı yoktur. Bu yüzden indirdiğiniz dosyaları fikir alma amaçlı olarak 24 saat süreli kullanabilirsiniz. Daha sonrası sizin sorumluluğunuza kalmıştır. Ayrıca sitemizde sadece linkler barındırılmaktadır, dosyalar sitemizde bulunmamaktadır bu yüzden sorumluluk kabul edilmez...

Paylaşmak Güzeldir
Professional Lumberjack 2015-CODEX Kadınbudu Köfte Tarifi