Daha yaygın olduğu için goo.gl üzerinden çözümü anlatacağım…

GOO.GL VİRÜSÜ NASIL SİLİNİR?  FACEBOOK GOO.GL VİRÜSÜ NASIL SİLİNİR?

goo.gl virüsü nedir?

goo.gl virüsü tanımı kullanıcıların kullandığı bir tabirdir. goo.gl aslında Google’ın URL kısaltma servisidir. Facebooka bulaşan virüslerde videoların altında genellikle bu veya buna benzer adresler vardır. Bunun sebebi web sitesi adresinin anlaşılmaz hale gelmesi, kullanıcıların web sitesi adresinden bir anlam çıkartıp şüphelenmelerini önlemektir.

goo.gl virüsü olarak adlandırılan virüs aslında Facebook ve Twitter üzerinden kendilerini yaymaya çalışan ve sizi zararlı sitelere yönlendiren virüslerdir.

Genellikle “Yeni videom”,”Yeni klibim”,”Adult videolar” şeklinde bulaşıp arkadaş listenizdeki herkesi otomatik etiketleyip paylaşır.. Arkadaşlarınızda sizden geldiği için güvenerek tıklarlar ve onlarda bu tuzağa düşer..

Goo.gl virüsü nasıl silinir?

Virüs Google Chrome tarayıcısına bulaşıyor.

ÖNEMLİ: Bu sebepten işlemler sırasında sadece Firefox, Internet Explorer veya Yandex tarayıcılarından birini kullanın. Chrome u işlemler sırasında kullanmayın.

ADIM 1:  Goo.gl virüsünü temizlemek için Google Chrome da eklentileri temizlemelisiniz.

Goo.gl virüsü arkadaşlarınıza mesaj atıyor ve daha sonra sizin adınıza binlerce sayfayı otomatik olarak beğeniyor ve takip etmeye başlıyor olabilir. Goo.gl virüsü yüzünden, siz farkında olmadan tüm arkadaşlarınız sizden mesaj alıyor olabilir.  Muhtemelen yine siz farkında olmadan pek çok sayfayı beğeniyorsunuz.

Facebook duvarınıza sizin adınızda paylaşımda bulunan virüs ayrıca arkadaşlarınıza mesaj atıyor ve etiketleme yapıyor.

Facebook’ta Goo.gl  linki ile yayılan virüs, link tıklanıldığında çalıştırılabilir bir .exe dosyası indiriyor.

Facebook Goo.gl virüsü virüsünden kurtulmak için şu adımları takip edin:

Facebook Goo.gl virüsünü temizlemek için önce  Google Chrome eklentilerini silin:

Önce Chrome’daki uzantıları silmeniz gerekiyor.

Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

Bu işlemde Chrome uzantı ve ayarlarının tutulduğu DEFAULT klasörü silinecektir.

  1. Google Chrome’u kapatın.
  2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar’ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.Windows XP içinC:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\DefaultWindows 7 ve Windows 8 içinC:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
  3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
  4. User Data klasörünün altındaki DEFAULT klasörünü silin. DEFAULT klasörünü  Sağ tuşla tıklayın ve sil‘i seçin.

Goo.gl Facebook virüsü Chrome üzerine  uzantı  yükler. Sonraki aşamada bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlara karşı tarayarak varsa istenmeyen yazılımları kaldırın.

 Bu aşamalardan biri çeşitli sebeplerden gerçekleşmiyorsa sonraki aşamaya geçin.

 

ADIM 2: AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Goo.gl virüsü  kaldırma işlemi için şunları yapın:
Adwcleaner ile virüsü temizlemek için tarama gerçekleştirin.

 1. AdwCleaner indir  adresinden indirdiğiniz AdwCleaner dosyasını (AdwCleaner.exe) iki kere tıklayın.
 2. Adwcleaner ilk kez kullanıyorsanız lisans anlaşması çıkacaktır J’accepte butonunu tıklayın.
 3. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
 4. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan/Tara butonuna tıklayın.ADWCleaner, Goo.gl facebook virüsü istenmeyen eklentisini ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
 5. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan goo.gl virüsü  ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean/Temizle butonunu tıklayınADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

Ayrıca içinizin rahat etmesi için Facebook şifrenizi değiştirebilirsiniz…

Son olarak hâlâ facebook virüsü ile sorun yaşıyor ve kullandığınız tarayıcı Chrome değilse aşağıdaki linklerden yararlanarak tarayıcınızı sıfırlayın:

Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

Google Chrome nasıl sıfırlanır?

Turbobit_1.png


Sitemizde yayınlanan dosyaların hiçbiri kendi sunucumuzda barınmamaktadır. Başka sunuculardan link alınmıştır. Teklif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz bir yayın varsa lütfen bizimle İLETİŞİME ([email protected]) geçiniz. Teklif hakkı ihlali değerlendirildikten sonra ihlal varsa yayın sitemizden kaldırılacaktır. Bu sitede yayınlananlar (Film/Dizi/Proğram/Oyun/Mp3/E-Kitap v.s. gibi tüm içerikler) internet ortamında elden ele dolaşan kopyalardır. Download ettikten 24 saat sonra silinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ilğili kişi ve kurumların uğrayacağı zarardan hiçbir şekilde sitemiz SORUMLU değildir.Bahsi geçen yayınları (Film/Dizi/Proğram/Oyun/Mp3/E-Kitap v.s. gibi tüm içerikleri) beğenirseniz aslını satın almanızı öneririz. Sitemizin amacı sadece ürün hakkında bilgi edinip, belli bir fikir sahibi olmanız ve hoşunuza giderse satın almanız içindir. Sitemizin burada yayınlananlardan herhangi bir çıkarı ya da herhangi bir kuruluşa zarar verme amacı yoktur. Bu yüzden indirdiğiniz dosyaları fikir alma amaçlı olarak 24 saat süreli kullanabilirsiniz. Daha sonrası sizin sorumluluğunuza kalmıştır. Ayrıca sitemizde sadece linkler barındırılmaktadır, dosyalar sitemizde bulunmamaktadır bu yüzden sorumluluk kabul edilmez...

Paylaşmak Güzeldir
Saints Row Gat Out of Hell Full Tek Link İndir “Birisi barışı başlatmalı, tıpkı savaşı başlattığı gibi…”
Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com