Dünya Basınında Atatürk Kasım 1938 – Nuri Çolakoğlu PDF indir

10 Kasım 1938 sadece Türkiye için değil, dünya tarihi için de önemli bir gündü. Genç Cumhuriyet kurucusu ve lideri Atatürk’ü kaybetmenin acısı içindeydi; dünya ise yüzyılın en önemli devlet adamı ve komutanlarından birinin ölümünü üzüntüyle karşılıyordu. Bir zamanlar onunla savaşmış olsalar bile bu önemli liderin anısına duydukları saygıyı Türk milletinin tuttuğu yasa katılarak gösteren yabancı ülke liderleri gibi, dış basın da Atatürk’e hak ettiği değeri verdi; ölümünün ardından sayısız yazı ve haber yayımlandı. Atatürk’ün ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin, onun yaşadığı dönemde, dünyada nasıl algılandığını gösteren birbirinden ilginç metinler…

Kasım 1938’de yayımlanan bu metinleri bir araya getirme fikri genç bir dış habercinin aklına geldi.

Nuri M. Çolakoğlu 1987’de Londra’da hem Milliyet’in Büro Şefi, hem de BBC’nin Türkçe Yayınları Bölümü’nde programcı olarak çalıştığı günlerde bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdi. O yazı dizisi daha sonra kütüphanelerde geçirilen günlerin ardından bir kitap dosyasına dönüştü. Çünkü ortaya Güney Amerika’dan Kanada’ya, Avustralya’dan Mısır’a uzanan çok zengin bir liste çıkmıştı. Uzun yıllar sonra yayımlanabilen bu kitap, bize büyük Atatürk’ü çağdaşlarının nasıl değerlendirdiğini, ona başka ulusların nasıl veda ettiklerini anlatan, benzersiz bir çalışma.

Elinizde tutmakta olduğunuz bu kitap on beş yıllık geçmişi olan bir projenin ürünü. Her şey 1987’de Nuri M. Çolakoğlu’nun hem Milliyet gazetesinin büro şefi, hem de BBC’nin Türkçe Yayınları Bölümü’nde programcı olarak çalıştığı Londra’da başladı. Atatürk’ün ölümünün 50. Yıldönümü yaklaşıyordu. 1988 Kasımı’na kadar olan İngliiz gazetelerini tarayıp onların 1938 Kasımın’da Atatürk’ün ölümü üzerine neler yazdığını bulup çıkarabilse bu Milliyet için ilginç bir yazı dizisi olabilirdi. Üstelik bu konuda dünyüdüki en iyi iki kaynaktan biri ona taş atımı kadar kadar yakındı. British Library’nin süreli yayınlar bölümü evinden iki durak ötedeki Colindale’deydi. İşte British Library’nin elinde 1938 Kasımı’na ilişkin neler olduğu araştırılmakla başlandı.

Bu sorulara yanıt bulmak için yıllarca çaba harcandı. Kupürler bulundu, fotokopiler alındı, çeviriler yatırıldı. Ve sonunda ortaya çıkan kitap tam tamamlanmak üzereykan kayboldu.


Dünya Basınında Atatürk Kasım 1938

Turbobit_1.png


Sitemizde yayınlanan dosyaların hiçbiri kendi sunucumuzda barınmamaktadır. Başka sunuculardan link alınmıştır. Teklif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz bir yayın varsa lütfen bizimle İLETİŞİME ([email protected]) geçiniz. Teklif hakkı ihlali değerlendirildikten sonra ihlal varsa yayın sitemizden kaldırılacaktır. Bu sitede yayınlananlar (Film/Dizi/Proğram/Oyun/Mp3/E-Kitap v.s. gibi tüm içerikler) internet ortamında elden ele dolaşan kopyalardır. Download ettikten 24 saat sonra silinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ilğili kişi ve kurumların uğrayacağı zarardan hiçbir şekilde sitemiz SORUMLU değildir.Bahsi geçen yayınları (Film/Dizi/Proğram/Oyun/Mp3/E-Kitap v.s. gibi tüm içerikleri) beğenirseniz aslını satın almanızı öneririz. Sitemizin amacı sadece ürün hakkında bilgi edinip, belli bir fikir sahibi olmanız ve hoşunuza giderse satın almanız içindir. Sitemizin burada yayınlananlardan herhangi bir çıkarı ya da herhangi bir kuruluşa zarar verme amacı yoktur. Bu yüzden indirdiğiniz dosyaları fikir alma amaçlı olarak 24 saat süreli kullanabilirsiniz. Daha sonrası sizin sorumluluğunuza kalmıştır. Ayrıca sitemizde sadece linkler barındırılmaktadır, dosyalar sitemizde bulunmamaktadır bu yüzden sorumluluk kabul edilmez...

Paylaşmak Güzeldir
Kalbimde Tadilat Var – Mary Kay Andrews PDF indir Parçalanmış – J. L. Drake PDF indir
Benzer Yazılar